جشن کریسمس و تاریخچه آن

 بچه‌های هلندی، شب کریسمس کفش‌های خود را کنار بخاری دیواری خانه‌هایشان می‌‌گذاشتند و کمی علوفه هم برای اسب نیکولاس قدیس بیرون در خانهمی‌‌نهادند و سنت نیکولاس، سوار بر اسب خود، بر بالای بام خانه‌ها می‌‌گذشت و از راه دودکش خانه‌ها، آب نبات و شیرینی به داخل کفش‌های کودکان می‌‌انداخت، همزمان معاون او – پیتر سیاه – نیز از لوله دودکش‌ها پایین می‌‌رفت و هدایایی را که برای بچه‌ها آورده بود ، در خانه‌هامی‌‌گذاشت.

 

 

مهاجران هلندی که به آمریکای شمالی کوچ کردند، این رسم را با خود به آن کشور بردند و در آنجا بود که نام او به SANTA CLAUS تغییر یافت. در یک داستان منظوم با عنوان شب پیش از کریسمس برای نخستین بار، از یک شیطانک ( پری) پیر و شوخ نیز یاد شده، که سوار بر سورتمه‌ای به وسیله یک گوزن کشیده می‌شود. کریسمس در اعصار انجیلی جشن گرفته نمی‌شد، اما در برخی کلیساها مراسمی برای سپاس از خداوند که عیسی علیه‌السلام را به زمین فرستاده است برگزار می‌گردید، زیرا حضرت عیسی علیه‌السلام برخلاف ما انسان‌ها که دلباخته‌ی دنیا شده‌ایم، بر وسوسه‌های نفسانی پیروز شده و یک زندگی پاک و بی‌گناه را گذرانده است.

 

جشن کریسمس از اوایل قرن بیستم میلادی به بعد به تدریج وجهه‌ی مذهبی خود را از دست داد و هم اکنون بیشتر به عنوان یک جشن غیر مذهبی برگزار می‌‌شود. به طوری که امروزه بحث غیر مذهبی شدن کریسمس یکی از بزرگترین دغدغه‌های رهبران کلیسا در دنیای غرب است. در سال‌های اخیر برخی سعی در حذف بخش "کریس" و درنتیجه پشتوانه‌ی مذهبی از عبارت کریسمس داشته‌اند.

 

 

 تابلوی تشویق مردم به حفظ واژه‌ی "کریس" در عبارت کریسمس که به این جشن معنای مذهبی می‌دهد.

نگاه غیر مذهبی آمریکایی‌ها به کریسمس در اواخر قرن بیستم منجر به مناقشه‌های قانونی شد. عده‌ای بحث‌هایی در مورد ماهیت کریسمس و شناسایی آن به عنوان یک جشن دینی یا سکولار پیش کشیدند و به رسمیت شناختن کریسمس را به عنوان تعطیلات فدرال نقض قانون جدایی کلیسا و دولت در آمریکا دانستند. 

دادگاه عالی آمریکا در روز ۱۹ دسامبر ۲۰۰۰ تعطیلات رسمی و عمومی کریسمس را نقض کننده قانون جدایی دین از حکومت ندانست و اعلام کرد که این روز یک هدف کاملاً سکولار و غیر مذهبی را مد نظر دارد. این رأی‌ دادگاه عالی به مذاق مسیحیان معتقد خوش نیامده است. هرچند آنان از تعطیل بودن کریسمس حمایت می‌کنند اما غیر مذهبی شناختن این روز را ضربه به کیش مسیحی می‌دانند. 

در سال ۲۰۰۵عده‌ای از این مسیحیان آمریکایی تظاهراتی علیه سکولار اعلام شدن کریسمس به راه انداختند و اعلام کردند کریسمس با اهداف سکولار و برنامه‌های ضد مسیحی مورد تهدید واقع شده است. اما غرب بیشتر به تاثیر اقتصادی کریسمس اهمیت می‌دهد تا وجهه‌ی مذهبی آن.

 آنچه که امروز برای دنیای غرب اولویت دارد ابعاد اقتصادی کریسمس است.

برای مثال مردم آمریکا در سال 2011 میلادی 4 و 3 دهم میلیارد دلار فقط برای درخت کریسمس هزینه کردند. این مقدار پول برای خرید 25 میلیون اصله درخت خرج شد و جالب توجه است که به رغم رکود اقتصادی در سالیان اخیر این رقم به بالاترین مقدار خود از سال 2007 به این طرف رسید.

در سال 2010 آمریکایی‌ها رقم 9/2 میلیارد دلار برای درخت کریسمس خرج کرده بودند. بخش زیادی از این درخت‌ها مصنوعی بوده‌اند که 80 درصد آن‌ها از چین وارد آمریکا شد. امسال نیز بنا به گزارش‌های اولیه بیش از 30 میلیون اصله درخت کریسمس در آمریکا به فروش رفته است.

 عده‌ای از مسیحیان، بابانوئل یا سانتا کلاوس را یک شخصیت شیطانی می دانند که برای ضربه زدن به آیین مسیحیت مطرح شده است.

در سال‌های اخیر دنیای رایانه نیز خود را به سفره کریسمس رسانده و توانسته است لقمه چربی برای خود دست و پا کند. خریدهای اینترنتی، سرویس‌های جالب و آگهی‌های تبلیغاتی ویژه سعی در افزودن به التهاب خرید شرکت کنندگان در جشن کریسمس را دارند. 

شرکتApple  در سال گذشته در یکی از محصولات خود نرم افزاری برای بابانوئل اینترنتی راه انداخته بود تا بچه‌ها از نزدیک با او ارتباط برقرار کند و هدیه‌های کریسمس را سریع‌تر دریافت کنند. در سال 2011 بیش از 60 نام دامنه با نام بابانوئل در آمریکابرای کریسمس ثبت شده بود و قیمت تبلیغات اینترنتی کوچک در این وب ‌سایت ‌ها بسیار گران بود؛ زیرا که تعداد بازدیدکنندگان این ‌سایت‌ها ‌هر سال افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. برای مثال گردش مالی ‌سایت بابانوئلیwww.santa.co.ukکه نامه، کارت تبریک و DVD های هدیه بابانوئل را به صورت اینترنتی می‌فروشد در طی چند هفته جشن‌های کریسمس در سال 2011 حدود 130 تا 140 هزار پوند تخمین زده می‌شود.

 

سکولاریزه کردن جشن کریسمس، مورد اعتراض بخشی از مسیحیت جهان است.

 منابع

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=9814

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/181735 

/ 2 نظر / 54 بازدید
سید محسن

سلام این روزا که همه آرزو دارن اربعین باشن کربلا حضرت حسین میفرمایند کاش زینب به کربلا نرید یازینب

تلنگر

سلام ممنونم که بما سر زدید . من شما رو لینک کردم شما هم ما رو با نام تلنگر لینک کنید.