عشق به گرمی آفتاب

سلامی به گرمی آفتاب و بزرگی عشق!! به وبلاگ ما خوش آمدید!

جشن کریسمس و تاریخچه آن
نویسنده : عاشق آفتاب - ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ دی ۱۳٩۱
 

جشن کریسمس

و تاریخچه‌ی آن


 

واژه کریسمس از دو بخش کریس و مس تشکیل شده که به معنای مراسم عشای ربانی در روز مسیح است. که بعدها به معنای «جشن مسیح» استعمال شده است.مردم بسیاری در آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا، آسیا و دیگر مناطق جهان کریسمس را به عنوان مهم‌ترین  رویداد سالانه مسیحی جشن می‌‌گیرند.

 

در دوران ما قبل تاریخ ، مردم سرزمین‌های مختلف ، فرا رسیدن نیمه‌ی زمستان را که شب‌ها به تدریج کوتاه می‌شد و طول روزها افزایش می‌یافت، با آتش افروزی و آیین‌های قربانی و مراسم سنتی جشن می‌گرفتند. رومیان، این روزها را جشن ساتورنالیا، می‌نامیدند و در ماه دسامبر، چند هفته را به شادمانی و قمار بازی می‌گذراندند. قبایل ژرمن شمال اروپا نیز نیمه زمستان را با عیش و نوش و مراسم مذهبی جشن می‌گرفتند. البته پیش از این چنین تصور می‌شد که عیسی مسیح علیه‌السلام در فصل بهار متولد شده است؛ اما پاپ ژولیوس اول، در سده چهارم میلادی، روز 25 دسامبر را برای تجلیل از میلاد مسیح علیه‌السلام اعلام کرد و بدین ترتیب، جشن‌های دیرینه میان زمستانی را با یک عنصر مسیحی درهم آمیخت.

در همان سده چهارم، یکی از اسقف‌های آسیای صغیر ( ترکیه امروز ) به خاطر رفتار مهربانانه‌اش با کودکان شهرت یافت.

این شخص که بعدها به سنت نیکولاس ( نیکولاس قدیس) شهرت یافت ، در نقاشی‌های قرون وسطا و عصر رنسانس به شکل مردی بلند بالا با چهره‌ای جدی و نجیبانه نشان داده شده است و تا حدود قرن شانزدهم، جشن مخصوص او در روز ششم دسامبر در سراسر اروپا برگزار می‌گرردید، اما از آن پس، این جشن، تنها به پروتستان‌ها هلند منحصر گردید.


 بچه‌های هلندی، شب کریسمس کفش‌های خود را کنار بخاری دیواری خانه‌هایشان می‌‌گذاشتند و کمی علوفه هم برای اسب نیکولاس قدیس بیرون در خانهمی‌‌نهادند و سنت نیکولاس، سوار بر اسب خود، بر بالای بام خانه‌ها می‌‌گذشت و از راه دودکش خانه‌ها، آب نبات و شیرینی به داخل کفش‌های کودکان می‌‌انداخت، همزمان معاون او – پیتر سیاه – نیز از لوله دودکش‌ها پایین می‌‌رفت و هدایایی را که برای بچه‌ها آورده بود ، در خانه‌هامی‌‌گذاشت.

 

 

مهاجران هلندی که به آمریکای شمالی کوچ کردند، این رسم را با خود به آن کشور بردند و در آنجا بود که نام او به SANTA CLAUS تغییر یافت. در یک داستان منظوم با عنوان شب پیش از کریسمس برای نخستین بار، از یک شیطانک ( پری) پیر و شوخ نیز یاد شده، که سوار بر سورتمه‌ای به وسیله یک گوزن کشیده می‌شود. کریسمس در اعصار انجیلی جشن گرفته نمی‌شد، اما در برخی کلیساها مراسمی برای سپاس از خداوند که عیسی علیه‌السلام را به زمین فرستاده است برگزار می‌گردید، زیرا حضرت عیسی علیه‌السلام برخلاف ما انسان‌ها که دلباخته‌ی دنیا شده‌ایم، بر وسوسه‌های نفسانی پیروز شده و یک زندگی پاک و بی‌گناه را گذرانده است.

 

جشن کریسمس از اوایل قرن بیستم میلادی به بعد به تدریج وجهه‌ی مذهبی خود را از دست داد و هم اکنون بیشتر به عنوان یک جشن غیر مذهبی برگزار می‌‌شود. به طوری که امروزه بحث غیر مذهبی شدن کریسمس یکی از بزرگترین دغدغه‌های رهبران کلیسا در دنیای غرب است. در سال‌های اخیر برخی سعی در حذف بخش "کریس" و درنتیجه پشتوانه‌ی مذهبی از عبارت کریسمس داشته‌اند.

 

 

 تابلوی تشویق مردم به حفظ واژه‌ی "کریس" در عبارت کریسمس که به این جشن معنای مذهبی می‌دهد.

نگاه غیر مذهبی آمریکایی‌ها به کریسمس در اواخر قرن بیستم منجر به مناقشه‌های قانونی شد. عده‌ای بحث‌هایی در مورد ماهیت کریسمس و شناسایی آن به عنوان یک جشن دینی یا سکولار پیش کشیدند و به رسمیت شناختن کریسمس را به عنوان تعطیلات فدرال نقض قانون جدایی کلیسا و دولت در آمریکا دانستند. 

دادگاه عالی آمریکا در روز ۱۹ دسامبر ۲۰۰۰ تعطیلات رسمی و عمومی کریسمس را نقض کننده قانون جدایی دین از حکومت ندانست و اعلام کرد که این روز یک هدف کاملاً سکولار و غیر مذهبی را مد نظر دارد. این رأی‌ دادگاه عالی به مذاق مسیحیان معتقد خوش نیامده است. هرچند آنان از تعطیل بودن کریسمس حمایت می‌کنند اما غیر مذهبی شناختن این روز را ضربه به کیش مسیحی می‌دانند. 

در سال ۲۰۰۵عده‌ای از این مسیحیان آمریکایی تظاهراتی علیه سکولار اعلام شدن کریسمس به راه انداختند و اعلام کردند کریسمس با اهداف سکولار و برنامه‌های ضد مسیحی مورد تهدید واقع شده است. اما غرب بیشتر به تاثیر اقتصادی کریسمس اهمیت می‌دهد تا وجهه‌ی مذهبی آن.

 آنچه که امروز برای دنیای غرب اولویت دارد ابعاد اقتصادی کریسمس است.

برای مثال مردم آمریکا در سال 2011 میلادی 4 و 3 دهم میلیارد دلار فقط برای درخت کریسمس هزینه کردند. این مقدار پول برای خرید 25 میلیون اصله درخت خرج شد و جالب توجه است که به رغم رکود اقتصادی در سالیان اخیر این رقم به بالاترین مقدار خود از سال 2007 به این طرف رسید.

در سال 2010 آمریکایی‌ها رقم 9/2 میلیارد دلار برای درخت کریسمس خرج کرده بودند. بخش زیادی از این درخت‌ها مصنوعی بوده‌اند که 80 درصد آن‌ها از چین وارد آمریکا شد. امسال نیز بنا به گزارش‌های اولیه بیش از 30 میلیون اصله درخت کریسمس در آمریکا به فروش رفته است.

 عده‌ای از مسیحیان، بابانوئل یا سانتا کلاوس را یک شخصیت شیطانی می دانند که برای ضربه زدن به آیین مسیحیت مطرح شده است.

در سال‌های اخیر دنیای رایانه نیز خود را به سفره کریسمس رسانده و توانسته است لقمه چربی برای خود دست و پا کند. خریدهای اینترنتی، سرویس‌های جالب و آگهی‌های تبلیغاتی ویژه سعی در افزودن به التهاب خرید شرکت کنندگان در جشن کریسمس را دارند. 

شرکتApple  در سال گذشته در یکی از محصولات خود نرم افزاری برای بابانوئل اینترنتی راه انداخته بود تا بچه‌ها از نزدیک با او ارتباط برقرار کند و هدیه‌های کریسمس را سریع‌تر دریافت کنند. در سال 2011 بیش از 60 نام دامنه با نام بابانوئل در آمریکابرای کریسمس ثبت شده بود و قیمت تبلیغات اینترنتی کوچک در این وب ‌سایت ‌ها بسیار گران بود؛ زیرا که تعداد بازدیدکنندگان این ‌سایت‌ها ‌هر سال افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. برای مثال گردش مالی ‌سایت بابانوئلیwww.santa.co.ukکه نامه، کارت تبریک و DVD های هدیه بابانوئل را به صورت اینترنتی می‌فروشد در طی چند هفته جشن‌های کریسمس در سال 2011 حدود 130 تا 140 هزار پوند تخمین زده می‌شود.

 

سکولاریزه کردن جشن کریسمس، مورد اعتراض بخشی از مسیحیت جهان است.

 منابع

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=9814

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/181735